Postup naší kanceláře při prodeji nemovitosti

Seznamovací schůzka s klientem a jeho nemovitostí

V první řadě náš makléř zjistí potřeby klienta (jak rychle potřebuje prodat, důvod prodeje aj.) a dohodne se s ním společně na nejlepší vhodné strategii prodeje.

Následuje odborná prohlídka technického stavu nemovitosti, zjištění a prověření právního stavu a průzkum okolí (občanská vybavenost, dopravní dostupnost a zátěž atd.) Zároveň také posouzení aktuálně nabízených konkurenčních nemovitostí a stanovení správné nabídkové prodejní ceny nemovitosti klienta.

Příprava nemovitosti k prodeji

Před zahájením prodeje nemovitosti je důležité daný objekt vždy vhodně připravit k prodeji a zvýšit tím atraktivnost pro budoucí zájemce. Rozhodně však nedoporučujeme prodávajícím “maskovat” závady. Nemovitost by měla působit uklizeně a čistě. Ideální je zajistit vhodné doplňky a dostatečné osvětlení. Osobní předměty a předměty denní potřeby je dobré uklidit, byt či dům by měl působit neosobně, avšak ne nezabydleně, tak aby zaujal co nejvíce zájemců. S tím souvisí kvalitní fotografická prezentace nemovitosti makléřem nebo firemním fotografem a podrobný pravdivý popis stavu domu či bytu. Není nic horšího, než když potencionálně atraktivní nemovitost znehodnotí špatné fotografie pořízené narychlo mobilním telefonem a za špatného osvětlení. I díky tomuto lze vypozorovat kvality makléře, potažmo realitní kanceláře.

Pokud je nekvalitní začátek a kancelář si nedá záležet na prezentaci, jak pak bude asi vypadat celkový servis?

Uzavření zprostředkovatelské smlouvy

Každá renomovaná a solidní realitní kancelář v dnešní době pracuje na základě smlouvy o zprostředkování realitních služeb (realitního servisu).

Kvalitu realitní kanceláře můžete také poznat dle toho, kolik nabídek/zakázek má ve výhradním zastoupení, neboli lidově řečeno tzv. exkluzivně.

Čím více nabídek ve výhradním zastoupení, tím kvalitnější kancelář je.

Po uzavření zprostředkovatelské smlouvy

Náš makléř profesionálně zpracuje  nabídku na prodej Vaší nemovitosti pro prezentaci na internetových realitních serverech. Každá nemovitost má svá pozitiva, ale také svá negativa. V kvalitní prezentaci je nutné uvést nejen strohá fakta o velikosti a technickém stavu, ale hlavně vypíchnout důležité výhody např. oproti konkurenčním nemovitostem, potenciál možného využití, dobrou cenu apod. Popis nemovitosti by neměl být nezáživně dlouhý, ale také ne v podobě dvou nebo tří vět, jak je občas možné vidět.

Makléř zadá do systému Vaši nemovitost a tato nabídka se následně transportuje na důležité placené webové realitní portály a také na speciální on-line portály určené přímo pro realitní makléře. Tím se opět zvyšuje úspěšnost prodeje dané nemovitosti. V současnostiinzerujeme na nejvíce navštěvovaných webových portálech: www.sreality.cz, ceskereality.cz, realitymix.cz, MLS systém a další.

Někdy bohužel můžeme vidět případy, kdy někteří makléři nelegálně  využívají neplacené webové portály pro veřejnost (bezrealitky.cz apod.) hlavně ve snaze ušetřit za inzerci. Takovým je dobré vyhnout se velkým obloukem.

Prohlídky Vaší nemovitosti

Uskutečňujeme vždy za účasti našeho makléře, který provází zájemce po nemovitosti a poskytuje jim veškeré technické, právní a další informace. Před prohlídkou makléř zjišťuje informace o finanční připravenosti klientů, tak aby už dopředu vyloučil tzv. ”realitní turisty”. Tím šetří prodávajícímu drahocenný čas a celkově aktivně zefektivňuje samotný prodej.

V případě neobydlené nemovitosti dělá náš makléř prohlídky samostatně bez prodávajícího a po celou dobu prohlídky zodpovídá za nemovitost. O každé prohlídce vždy vypisuje tzv. Protokol o prohlídce se zájemcem, tak aby prodávající měl konkrétní info o zájemci. Toto je také samozřejmě i bezpečnostní opatření - nikdy nevíte, koho do své nemovitosti vedete.

I při prohlídkách nemovitosti je důležité dbát na určité zásady, tak, aby nemovitost byla pro potencionálního kupujícího co nejvíce atraktivní.

Více rad Vám poskytne náš makléř.

Nalezení vážného zájemce a uzavření Smlouvy o rezervaci nemovitosti

Proč rezervace? Za jakých podmínek složit rezervaci?

Kupující - zájemce o koupi nemovitosti tímto krokem jasně dává najevo prodávajícímu, že jeho úmysly koupit nabízenou nemovitost jsou vážné a že si celý obchod nerozmyslí.

Prodávající - potvrzuje nabídkovou cenu budoucímu kupujícímu s tím, že v budoucnu nebude cenu případně navyšovat, jednat s dalším zájemcem a dává tím najevo, že i on od transakce neustoupí a zájemce má tak čas na případné financování nemovitosti apod.

V dnešní době se tato lhůta obvykle pohybuje přibližně v délce jednoho měsíce, není však výjimkou i doba delší.
Rádi bychom varovali před určitým nešvarem některých realitních zprostředkovatelů. Značná část z nich vybírá rezervační zálohu bez jakéhokoliv oprávnění od prodávajícího. To je samozřejmě velmi nebezpečné! Je dobré si předem ověřit, do jakých rukou ve skutečnosti tato záloha putuje a na čí účet. Členové asociace RK ČR jsou povinni mít pro tento účel zřízený speciální vázaný účet, být řádně pojištěni a celkově tak jsou schopnými a bezpečnými garanty složených peněz.

Při rezervaci nemovitosti naše RK vždy předkládá zájemci o nemovitost plnou moc k zastupování klienta při tomto úkonu a potvrzuje aktuální právní stav nemovitosti čerstvým výpisem z KN.

Kupní smlouva a úschova kupní ceny

Snad nemusíme ani zdůrazňovat, že kvalitní a vyvážená kupní smlouva, která pamatuje na všechna případná rizika, je jeden z nejdůležitějších aspektů celé transakce. Setkali jsme se bohužel i s takovými “dobrodruhy”, kteří si kupní smlouvu na rodinný dům stáhli z internetu :)

Takto opravdu nedoporučujeme postupovat.

Předání nemovitosti na základě předávacího protokolu

Spousta neprofesionálních realitních zprostředkovatelů protokol o předání nemovitosti přehlíží anebo bohužel v horším případě nemá ani ponětí o jeho existenci. Tento důležitý dokument však obsahuje častokrát stěžejní informace, např. stavy měřidel, dále také stav předávaného vybavení, které je spojeno s nemovitostí a další. Tento dokument je tak jedním z mnoha pojistných opatření, která objektivně zajišťují a tzv. zrovnoprávňují obě strany obchodu, jak prodávajícího, tak kupujícího.

Vyúčtování zakázky

Vyúčtování zakázky klientovi nastupuje až tehdy, je-li odveden veškerý kompletní a předem dohodnutý realitní servis.